10 توصیه ضروری برای نجاتِ ازدواجی شکست‌خورده

۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۶
10 توصیه ضروری برای نجاتِ ازدواجی شکست‌خورده

احساس وحشتناکی است وقتی می‌بینید اوضاع در ازدواج و زندگی مشترکتان خوب پیش نمی‌رود. بزرگ‌ترین فاجعه قابل‌تصور در حوزه روابط، ازدواج ناموفق است، چراکه ردپایی از درد، عذاب، و سرخوردگی به‌جای می‌گذارد.

می‌خواهید همراه یکدیگر بمانید و ازدواجی شکست‌خورده را اصلاح کرده و نجات دهید، اما احساس می‌کنید آن‌چنان اعتمادی برای تحقق آن وجود ندارد. هیچ از خود پرسیده‌اید که چگونه ازدواجی شکست‌خورده را بازیابی کنید؟ 

بازسازی چنین ازدواجی آسان نیست، اما غیرممکن هم نیست. با گام‌های دقیق و حساب‌شده و آشنایی بااینکه چرا ازدواج‌ها به طلاق می‌انجامند (اصلی ترین عامل طلاق)، می‌توانید قبل از اینکه خیلی دیر شود، روی رابطه خود کار کنید. اگر فکر شما به این مشغول است که چگونه ازدواج یا رابطه خود را بازسازی کنید، اول باید یک گام به عقب بردارید، ازدواج خود را از بیرون نگاه کنید و ببینید مشکل واقعی کجاست، سپس راه‌های زیر را برای احیای مجدد آن امتحان کنید.

 

1. چیزهایی که عاشقتان کرد را مشخص کنید

بسیار ناراحت‌کننده است وقتی فکر می‌کنید که چطور دیوانه‌وار عاشق همسر‌تان بوده‌اید و حالا رابطه‌تان چگونه آسیب‌دیده است. به ریشه‌های رابطه‌تان برگردید و ذهنیتِ روزهای نخستِ عاشقانه خود را بازسازی کنید. به این فکر کنید که چه چیزی باعث شد عاشق یکدیگر شوید و شاید بهتر باشد آن را یادداشت کنید.

بهترین خصوصیات همسر خود را بنویسید. هیچ بعید نیست ببینید آن خصوصیات هنوز هم وجود دارند، فقط این اواخر شما برای درکِ آن‌ها مشکل داشته‌اید.

 

2. شروع به شنیدنِ همدیگر کنید

دوباره گفتگو کنید و اندک‌اندک برای به برقراری ارتباط با یکدیگر تلاش کنید (پنج مهارت ارتباطی که روابط ما را عمیق‌تر می‌کند). ابتدا همسرتان را بشنوید و سپس همین «خوب گوش دادن» را از او بخواهید.

این «شنیدنِ همدیگر» را تبدیل به یک هدف کنید. انتظار می‌رود همین به شما کمک کند تا آنچه را که زمانی در ازدواجتان شگفت‌انگیز بود، مجدداً پیدا کنید.

 

3. فکر کنید چه چیزی باعثِ حسِ ناکامی ازدواجتان شده است

چرا ازدواج‌ها شکست می‌خورند؟ کجا اوضاع خراب شد؟ چه اتفاقی شما را به نقطه‌ی شکست در ازدواج رساند؟ آیا دارید رفته‌رفته از هم دور می‌شوید؟ آیا یکی از شما خیانت کرده است؟ آیا احساس می‌کنید خودِ زندگی مشترکتان تبدیل به مانع شده است؟

به لحظه‌ای فکر کنید که همه‌چیز، از خوبی به بدی میل کرد، سپس سعی کنید راه‌حلی برای بازسازی ازدواجو خانواده ی آسیب‌دیده‌ی خود پیدا کنید.

 

4. با یکدیگر صحبت کنید

حتی در حوزه‌هایی که بزرگ‌ترین مشکلات را به وجود می‌آورند، صبوری کنید. چنین کاری واقعاً این قابلیت را دارد که در مسیر شما برای بازسازی و نجات ازدواجتان، دست‌گیرِ شما باشد.

در گفتگوی‌ها، هر دو در یک سطح قرار داشته باشد نه اینکه یکی خود را بالاتر از دیگری قرار دهد. این بخشی از درست گوش دادن است. وقتی‌که گفتگو را تعمیق می‌کنید، به برقراری مجدد پیوندتان کمک می‌کند. صبور و مشتاقِ حل مشکلات خانواده و زندگی مشترک باشید و بدانید چنین روحیه‌ای شما را به اوقات بهتری می‌رساند.

 

5. نگذارید «حواس‌پرتی‌ها» دست‌وپا گیرِ ازدواجتان شوند

شکی نیست که ممکن است بچه‌، شغل‌ و خیلی چیزهای دیگر در زندگی‌ شما باشد، اما اجازه ندهید این‌ها سد راهِ پیوندشما و همسرتان شوند. مشغله‌ها زندگی را فراخواهند گرفت، اما یک زن و شوهر باید همراه هم رشد کنند و در زمان‌های خوب و بد یک تیم باشند.

هدف‌گذاری کنید که دوباره باهم قرارهای عاشقانه بگذارید، بیشتر صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که هرچقدر هم که زندگی پرمشغله باشد، همچنان همراه هم و در یک صف قراردارید. این پیشنهاد به بازسازی و نجات ازدواجتان کمک می‌کند، چون با تدارک و برنامه‌ریزی قرار ملاقات عاشقانه با ذهنی آزاد، می‌توانید خود را در برابر هم مسئول نگه‌دارید.

 

6. راهی برای پیوند دوباره پیدا کنید

به این فکر کنید که چه چیزی برای پیوند مجدد لازم دارید. مطمئناً درگذر سال‌ها کیفیت رابطه‌تان مثل قبل و اوایل ازواج نیست، اما می‌توان گرمای این پیوند را حفظ کرد.

مثلاً سفری مؤکداً دونفره برنامه‌ریزی کنید. متعهد شوید که هر شب حتی شده برای چند دقیقه باهم گفتگو کنید. دیدار عاشقانه‌ای تنظیم کنید و باهم بیرون بروید. یکدیگر را در اولویت خود قرار دهید.

 

7. به یکدیگر متعهد باشید

بازسازی ازدواجی نابسامان هرگز آسان نیست. غیرازاینکه باید برای ترمیم رابطه خود تلاش کنید، باید تعهد خود را نیز حفظ کنید. عموماً اینجاست که اوضاع خراب می‌شود.

 

8. از خودتان شروع کنید.

ترمیم ازدواجی شکست‌خورده، با خودِ ما که در پی اصلاح آن هستیم، شروع می‌شود. کاری ندارد انگشت اتهام را به‌سوی همسرتان بگیرید و شروع کنید به فهرستِ همه‌چیزهایی که او فاقد آن است، اما این راه رسم درستی در ازدواج نیست. اگر به دنبال بازیابی آنچه در ازدواجتان ازدست‌داده‌اید هستید، ابتدا خودکاوی کرده و روی خود کارکنید. اول خودتان را اصلاح کنید، بعد ازدواجتان را.

 

9. فهرست کاملی از خصوصیاتِ مثبت همسرتان تهیه و از او قدردانی کنید

«می‌خواهم بدانم چگونه ازدواجم را بازسازی کنم، اما همسرم همیشه خراب می‌کند!» این طرز فکر غلط است.

ویژگی‌های مثبت همسرتان را فهرست کنید. البته، این پیشنهاد بستگی به عاملی هم دارد که ازدواج شما را در لبه‌ی پرتگاه قرار داده است. مثلاً اگر علتْ خیانت یا خشونت فیزیکی باشد، این شیوه خیلی به کار نمی‌آید.

اما اگر شکستِ ازدواجتان به دلیل تفاوت در اولویت‌ها، بحرانی زودگذر، ضعفِ ارتباطاتی یا حتی پول ]مقاله: هشت راه برای کاهش اختلافات مالی در ازدواج [ باشد، امکان استفاده از این شیوه فراهم است.

 

10. همدیگر را دوباره خوب بشناسید

«نمی‌دانم ازدواجم با همسرم را چگونه ترمیم کنم!» مشغولیت‌های روزمره زندگی، عامل اصلی این سرگردانی‌اند. به خاطر این مشغله‌ها یک روز از خواب بیدار می‌شویم و می‌بینیم دیگر همسرمان را آن‌طور که قبلاً می‌شناخته‌ایم، نمی‌شناسیم. ببینید چه چیزهایی همسرتان را متأثر می‌کند، اهداف او چیست و چه چیزهایی را دوست ندارد.

 

جمع‌بندی

رسیدن به نقطه شکست، لزوماً پایان یک ازدواج نیست. اگر می‌خواهید بدانید چگونه ازدواج خود را بازسازی کنید، اول از بالا به ازدواج خود نگاه کنید و ببینید مشکل واقعی کجاست. سپس می‌توانید این پیشنهاد‌ها را اعمال کنید: گفتگوهای واقعاً دونفره داشته باشید، یعنی هم خوب صحبت کنید هم خوب گوش دهید، باهم ببینید مشکل از کجا شروع شد.

علی‌رغم همه مشغله‌ها بازهم باید ازدواج و همسرتان، اولویت زندگی شما باشد، نگذارید همسرتان، صرفاً غربیه‌ای هم‌خانه شما باشد. ببینید چه چیزهایی شما دو نفر را عاشق هم کرد. برای برقراری پیوند مجدد با همسرتان از راه‌ها مبتکرانه و نو استفاده کنید و تعهد به یکدیگر را حتی در دوران دوری و شکست فراموش نکنید.

تمام ویژگی‌های مثبت همسرتان را پیش چشم داشته و مورد تأکید و قدردانی قرار دهید. در آخر، یادتان نرود از خودتان شروع کنید، بعد سراغ احیای ازدواج و زندگی مشترکتان بروید.

 

منبع

این مطلب برگرفته از مقاله کالِن وینزْلو و آنجلا وِلْش در وب‌سایت «marriage.com» است.

نظرات کاربران
نظر خود را با ما درمیان بگذارید
برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.