غلبه بر 3 مشکل رایج ازدواج در دوران بارداری

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۱
غلبه بر 3 مشکل رایج ازدواج در دوران بارداری

زن‌وشوهری که فرزندی در راه داشته و درعین‌حال با مشکلات زناشویی گریبان‌گیر هستند، معمولاً نمی‌دانند چه‌کار باید بکنند. آن‌ها بارداری را در اولویت مطلق قرار می‌دهند و سعی می‌کنند از سایر مشکلات ازدواج‌شان، به‌سانِ طاعون دوری کنند.

این واکنشی قابل‌درک است، اما راهی برای مدیریت مشکلات زناشویی و ازدواج نیست. اتخاذ چنین رویکردِ منفعلانه‌ای نسبت به تنش‌های رابطه در دوران بارداری اثرش فقط آسیب به خودِ رابطه شماست. مانند رها کردن زخمی  مِهم‌اند که چرک می‌کند و بدتر می‌شود.

اختلاف و تنش باید از ازدواج حذف شود، به‌این‌ترتیب وقتی نوزاد به دنیا می‌آید، تمرکز زن و شوهر روی پدر و مادرِ شگفت‌انگیزی بودن و برقراری شادی در خانواده خواهد بود.

 

آموزشِ حین ازدواج؛ غلبه بر مشکلات دوران بارداری

بخش مهمی از آموزش‌های حین ازدواج، آموزش غلبه بر این مشکلات دوران بارداری است. در دوران بارداری کشمکش‌ها و مشکلات زیادی در خانواده می‌تواند ایجاد شود. اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً دست‌کم با یکی از آن‌ها مواجه هستید و به دنبال راه‌حلی برای حفظ پیوند زناشویی خود می‌گردید.

برخی از رایج‌ترین مشکلات ازدواج در دوران بارداری موارد زیر هستند:

1- فقدانِ ارتباط 

2- سرمای ارتباط

3- صمیمیت ازمیان‌رفته

این‌ها عواملِ تنش‌زای رابطه هستند، اما اولین قدم برای غلبه بر این مشکلات، تعیین دقیق چگونگی به وجود آمدن آن‌ها است.

 

1- فقدان ارتباط

فقدان ارتباط زناشویی آرام‌آرام رخ می‌دهد به‌طوری‌که بسیاری از زوج‌ها حتی متوجه آن نمی‌شوند، این مشکل رایجی در دوران بارداری است زیرا در این زمان ذهن والدین غرق در افکار مختلف است. البته نمی‌شود پدرومادر را به‌خاطر این به‌هم‌ریختگی و استرس سرزنش کرد، ولی فراموش نکنید شکست در ازدواج، تدریجی است. احتمالاً زن و شوهر به خود می‌آیند و می‌بینند نسبت به قبل:

بیشتر درگیر مشاجره می‌شوند، در یک جبهه قرار ندارند، تنش در خانه افزایش‌یافته و شور و انرژی ندارند.

 

غلبه بر فقدان ارتباط

همین‌که فهمیدید چیزی درست نیست،از همسرتان سؤال کنید. خیلی ساده بگویید: «عزیزم، مشکلی وجود دارد؟» بدون سؤال کردن چطور قرار است بفهمید؟ زمان بگذارید تا بفهمید مشکل کجاست و در مورد آن با همسرتان صحبت کنید. «صحبت کردن در مورد مشکلات» آسان به نظر می‌رسد اما اغلب سخت‌ترین بخش است. اینجا درک، پشتیبانی و همراهی نیاز است.

اگر گفتگویی بی‌پرده و صادقانه می‌خواهید باید محیطی امن ایجاد کنید و همسر خود را محرم اسرار بدانید. پس، روی اعتماد و درکِ متقابل کار کنید، گوش‌هایتان را باز و میل به مشاجره را سرکوب کنید.

 

2- سرمای ازدواج

زن و شوهر اغلب به یکی از دو دلیل زیر نسبت به هم سرد می‌شود:

الف- فقدان ارتباط 

فقدان ارتباط ریشه در مشکلات، پرسش‌ها، سرخوردگی‌ها و سوءتفاهم‌های حل‌نشده در رابطه و خانواده دارد.

ب-  بی‌توجهی به نیازهای یکدیگر

نارضایتی پاشنه‌ی آشیل یک رابطه است. وقتی زن و شوهر نسبت به نیازهای عاطفی، عقلانی و فیزیکی یکدیگر بی‌توجه باشند، از هم رانده خواهند شد. 

 

غلبه بر سرمای ازدواج

برای تأمین نیازهای عاطفی، سعی کنید مثل روزهای اول ازدواج مجدداً قلب همسرتان را لمس کنید. او را در اولویت قرار دهید، عشق و علاقه خود را به نحو منظم به زبان آورید، اگر برای شما سخت است راه هایی وجود دارد که بدون گفتن دوستت دارم به او بگویید دوستت دارم. دستان او را بگیرید، عاطفی‌تر باشید و برای انجام کاری دلپذیر، سنگ تمام بگذارید.

تحریکِ عقلانی و فکری هم بسیار مهم است. درباره کتابی که به‌تازگی خوانده اید یا درباره فیلمی که تماشا کرده‌اید با همسرتان صحبت کنید یا یک رویداد جاری سیاسی را با او درمیان بگذارید.

 

2- صمیمیت ازمیان‌رفته

افتِ صمیمیت و نزدیکی فیزیکی نیز در فهرست مشکلات رایج ازدواج در دوران بارداری است. همه می‌دانیم موقعی که ارتباط به خطر بیفتد و زوج‌ها از هم فاصله بگیرند، صمیمیت از پنجره‌ی خانه پَر زده و بیرون می‌رود. این امری مسلم است، اما خودِ بارداری نیز اتفاقات غیرمنتظره‌ای ایجاد می‌کند. یکی از آن‌ها احساس ناامنی است.

همین‌که بدن زن تغییر می‌کند و شکم او بزرگ می‌شود، ممکن است خود او رفته‌رفته احساس ناخوشایندی پیدا کند. مردان نیز ممکن است به دلیل ترس از آسیب به نوزاد، از نزدیکی با همسر خود اجتناب کنند. همه این دلایل قابل‌درک است، اما زوجین باید اشتیاق خود را حفظ کنند.

 

غلبه بر صمیمیت ازمیان‌رفته

زنانی که برای سازگاری با بدن جدید خود در دوران بارداری مشکل‌دارند، باید با شوهر خود برای حفظ تمایلات جنسی‎شان همکاری کنند. بهترین راه، آغاز کردن ورزش است.

خانم‌های بارداری که مداوماً تلاش می‌کنند تا کارهایی انجام دهند که حسِ خوبی در آن‌ها ایجاد می‌کند، عزت‌نفس بیشتری خواهند داشت. خود را متعهد به یک برنامه تناسب‌اندام کنید و پذیرای تأثیرات مثبتی باشید که هم روی بدن، هم روی ذهن شما دارد.

همراه با ورزش؛ محاسن خود را نیز برجسته کنید، به یک مرکز تندرستی و زیبایی بروید، لباس مادرانه و مخصوص دوران بارداری بخرید. هر سه این موارد می‌توانند احساس زیبایی را در یک زن ایجاد کنند.

شوهر نیز می‌توانند با بیان زبانی و فیزیکی نیازهای خود کمک بزرگی باشند. اگر ترس از آسیب به نوزادْ دلیل افتِ صمیمیت شماست، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند هرگونه نگرانی را ازنقطه‌نظر علمی برطرف کند و توصیه‌هایی برای رابطه جنسی ایمن در دوران بارداری ارائه دهد.

 

جمع‌بندی

از آموزش‌های حیاتی حین ازدواج، آموزش مواجهه با مشکلات اجتناب‌ناپذیر دوران بارداری است. بارداری نباید باعث شود این مشکلات را زیر فرش پنهان کنید، زیرا مانند رها کردن یک زخم به امید خودبه‌خود خوب شدن است.

سه دسته مشکل عمده برای زوجین در طول این دوران بروز می‌کنند که ارتباط تنگاتنگی باهم دارند، فقدان ارتباط، به سردی گراییدن رابطه و از میان رفتن صمیمیت جنسی.

در این نوشته برای هر مشکل راه‌حل متناسب پیشنهاد کردیم. بااین‌حال زوج‌هایی که نیاز به کمک بیشتری دارند باید به مشاوره ازدواج مراجعه کنند. به کمک مشاوره ازدواج، زوج‌ها می‌توانند با موفقیت بیشتری به چالش‌هایی که در خانواده به وجود می‌آید رسیدگی کنند. 

 

منبع

این مطلب برگرفته از مقاله آنجلا وِلْش در وب‌سایت «marriage» است.

نظرات کاربران
نظر خود را با ما درمیان بگذارید
برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.