دو دلیل خوب که ازدواج خود را حفظ کنید

۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۲
دو دلیل خوب که ازدواج خود را حفظ کنید

مدتی است که ازدواج‌ کرده‌اید و در کنار همسرتان روزگار می‌گذرانید. با این‌حال وقتی به عقب  می‌نگرید و زندگی مشترکتان را مرور می‌کنید، احساس می‌کنید تعداد روزهای بدِ آن از روزهای خوب بیشتر بوده است.

گویی کیفیت رابطه‌تان شبیه به دو هم‌خانه است تا دو عاشق؛ و شعله‌ای که روزی فروزان بود، اکنون سوسو زده و به خاموشی می‌گراید. در این هنگام اغلب به خود نگاهی میاندازیدو تمامِ آن تلاشهایی  را که از ابتدای ازدواج برای این زندگی کشیده اید از پیش چشم می‌گذرانید و چه بسا اندیشه رابطه ای نو با فردی نو را در ذهن بپرورانید.

دکتر گاتمن، روانشناس معروف و استاد بازنشسته دانشگاه واشنگتن، در کتاب پرفروش خود، تحت عنوانِ «هفت اصل برای موفقیت در ازدواج»، می‌گوید: "بسیار غم‌انگیز است وقتی رابطه‌ای خوب به دلیل نبود احترام لازم میان طرفین و همچنین دریغ حمایت از یکدیگر، از میان می‌رود."

درواقع ازنظر ایشان ، دلایل بسیار خوبی برای با‌هم‌ماندن وجود دارد و در بسیاری از اوقات نباید طلاق و جدایی راه‌حلِ گریزناپذیر ادامه زندگی مشترک تلقی شود.چرا طلاق، آخرین راه حل است؟

 

اول) یک ازدواجِ شادتر عمر شما را طولانی می‌کند 

بر اساس گزارش محققانِ دانشگاه میشیگان افرادی که در بندِ ازدواج‌های ناشاد هستند، بیشتر بیمار می‌شوند و تقریباً چهار تا هشت سال کمتر عمر می‌کنند. دلیل آن این است که درگیری مداوم زوجین و غفلت از حل این مسئله، تأثیری منفی بر سلامت آنها می‌گذارد.

درواقع، تحقیقات نشان داده است که تعداد گلبول‌های سفید خون ( همان سلول‌هایی که وظیفه محافظت از بدن را دارند) در افرادی که انتخاب درست و روابطِ شادتری دارند، بیشتر است.

 

دوم) ازدواج شادتر، فرزندان شادتری به‌بار می‌آورد

محققان در پژوهش‌ دیگری  بر روی 63 کودک که دامنه‌ی سنیشان از 5 تا 15 سالگی بود، به بررسی واکنشِ آن‌ها را در برابر سلامتی و شادی والدینشان پرداختند. نتایج این پژوهش نشان داد  کودکانی که در خانواده والدینشان درگیر خصومتِ زناشویی بودند، موارد متعددی از فرار از مدرسه، افسردگی و پرخاشگریرا از خود بروز داده‌اند.

این کودکان سطح استرس بالایی داشتند که باعث می‌شد روابط آن‌ها با هم‌سن و سالانشان و همچنین عملکرد آن‌ها در مدرسه، تحت تأثیر منفی قرار گیرد. جالب آن که حتی خصومتمیان والدین پس از طلاق نیز ، بر کودکان تأثیری منفی به جای گذاشته بود.

 

1. آیا ازدواج شادی داریم؟آیا رابطه مشترکتان بی‌پرده و صادقانه است؟

بارها و بارها شنیده ایم رابطه‌ای سالم، رابطه‌ایست که در آن بتوانیم "خودمان باشیم".  تحقیقات نشان داده است که یکی از شاخص‌های اصلی کشفِ یک رابطه سالم، پاسخ به این پرسش است که «آیا صحبت کردن با شریک زندگی‌تان برای شما راحت است؟» البته طبیعی است که درگیر و دار گفتگو، گاهی کار به مشاجره و جروبحث ]لینک[ کشیده شود و ما قبلاً به شما گفته‌ایم که چطور آن را در خانواده مدیریت کنید.

 

2. آیا اهداف و اصول مشابهی دارید؟

چنانچه شما و همسرتان مجبور نیستند که همیشه باورها و سلایق خود را به دیگری توضیح دهید، این نشانه‌ی تشابه اهداف و اصول شما است. اما اگر در مسائلی مانند بچه‌دار شدن یا انتخاب مسیرِ شغلی، اختلاف‌نظر دارید، احتمالاً یک نفر مجبور می‌شود از موضع خود کوتاه بیاید که نتیجه آن دست‌کم یک ناخشنودی پنهان است.

 

3. آیا حریم خصوصی دارید؟

پژوهش‌های بسیاری نشان داده است که انسان‌ها همیشه، حتی پس از ازدواج نیازبه تنهایی دارند؛ و این پدیده اتفاقاً به کیفیت رابطه افراد نیز کمک می‌کند. فضایی که بتوانید در تنهایی تأمل کنید یا مشغول سرگرمی مورد علاقه‌تان شوید (مثلاً سریال مورد علاقه‌تان را ببینید)، کمک می‌کند باتری های شما مجدداً شارژ شده و وقتی در کنار همسرتان هستید، بیشتر از حضورِ هم لذت ببرید.

 

4. آیا صددرصدِ خودتان را در رابطه می‌گذارید؟

اینکه هر دو نفر تمام وجود خود را وقف رابطه و زندگی مشترک کنند (البته این به معنای خودکنترل‌گری افراطی ]لینک[ نیست)، اهمیت بسیار زیادی بر کیفیت رابطه زناشویی دارد. ولی به یاد داشته باشید، افراد باهم تفاوت دارند و صددرصدِ شما ممکن است با صددرصد شریک زندگی‌تان یکی نباشد، آنچه در این میان اهمیت دارد، ایجاد این احساس است که زوجین یکدیگر را در اولویت زندگیشان قرار می‌دهند.

 

5. آیا طرف مقابلتان را به‌خاطر خودش می‌خواهید؟

ماندن با کسی مشروط بر اینکه او چیزی را در خودش تغییر دهد، یا اینکه شما چیزی را در خودتان تغییر دهید، نشانه یک رابطه سالم نیست. توصیه ما در همراه مثل همیشه این است که خود و شریک زندگی‌تان را همان‌گونه که واقعاً هستید، بپذیرید. البته این به معنا نیست که الهام‌بخش یکدیگر برای بهتر شدن نباشید، اما نباید رابطه‌ی شما مشروط بر تغییر دیگری یا خودتان باشد. انتظارِ تغییر یکدیگر، اغلب شما را ناامید می‌کند.

 

6. تنها صمیمت میان شما رابطه جنسی است؟

بدون تردید رابطه جنسی بخشِ انکارناپذیری از یک ازدواج شاد است، اما تحقیقات به ما می‌گوید اینکه کلِ صمیمیت و لحظات عاشقانه شما در رابطه جنسیتان خلاصه شود، حاکی از وجود یک فقدانِ بزرگ در زندگی هردوی شما است.

 

7. باهم به شما خوش می‌گذرد؟

بی جهت نیست که همه تأکید می‌کنند با بهترین رفیقتان ازدواج کنید. بعد از ازدواجْ، آینده مهم‌تر از حال است، تقریباً همه در ابتدای زندگی خوشحال هستند. نکته مهم تداوم این خوشحالی و شور و حرارت است. کلید این تداوم دوستی است.

به‌طورکلی، مطالعات نشان داده است که وقتی همسرِ شما دوست شما نیز باشد، زندگیتان در طول سال‌ها همچنان رضایت‌بخش‌ باقی می‌ماند.

البته باگذشت زمان، به نحو تقریباً اجتناب‌ناپذیری ممکن است زندگی تکراری یا حتی خسته‌کننده شود. یافتن راه‌هایی برای خوش‌گذرانی با همسرتان، نشانه سالم بودن رابطه شماست. یکی از راه‌های عالی برای انجام این کار، یافتن آن سرگرمی‌ای است که هر دو از آن لذت می‌برید. 

 

جمع‌بندی

بسیاری از ما پس از گذشت مدتی از ازدواجمان حس می‌کنیم این اتفاق آن چیزی نبوده است که می‌خواستیم و چه بسا  فکر جدایی به ذهنمان خطور می‌کند. در این مقاله از تأثیرِ مثبتی که یک انتخاب درست و ازدواج خوب بر ما و فرزندانمان دارد و همچنین تأثیراتِ بدی که یک ازدواج بد خواهد داشت سخن گفتیم.

همچنین توضیح دادیم که چه نشانه‌هایی برای کشف یک «ازدواج شاد» وجود دارد. البته نکته حیاتی این است که فقدانِ این نشانه‌ها در زندگی ما دلیلی بر جدایی نیست، بلکه شاید باید آن‌ها را میان خود و همسرمان احیا کنیم. 

نظرات کاربران
نظر خود را با ما درمیان بگذارید
برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.